Komorová fibrilácia (KF)

Pri komorovej fibrilácii (KF) elektrické impulzy vychádzajú z niekoľkých miest v srdcových komorách, sú veľmi rýchle a nepravidelné. To spôsobuje vysokú srdcovú frekvenciu. V niektorých prípadoch môže srdce biť s frekvenciou viac ako 300 úderov za minútu. Pri KF srdce pumpuje do ostatných častí tela iba veľmi malý objem krvi, pacient môže veľmi rýchlo upadnúť do bezvedomia v dôsledku zastavenia srdca ako pumpy.

Normálny srdcový rytmus je možné obnoviť elektrickým výbojom z defibrilátora. Defibrilátor vyšle elektrický výboj, ktorý prejde srdcom. Výboj zastaví abnormálne signály a umožní, aby SA uzol obnovil normálny rytmus srdca. Ak nie je možné aplikovať elektrický výboj, je pre záchranu života nevyhnutné okamžite začať masáž srdca a pokúsiť sa ukončiť fibriláciu komôr úderom päsťou na hrudník.

Pokiaľ príhoda KT alebo KF pokračuje bez lekárskeho ošetrenia, nemôže srdce privádzať dostatok okysličenej krvi do mozgových a telových tkanív. Bez kyslíka nie je možná práca telových a mozgových buniek, čo môže viesť k smrti.

Komorová fibrilácia je najčastejšou príčinou náhlej kardiálnej smrti.

 

EKG_fibrilacia_komor

 

komorova fibrilacia